Root Kaldırma

Anahtar Kelime Anahtar Kelime

unnking

Moderatör
Moderatör
8 Eyl 2020
260
3
145
Root kaldırma, rootun atılış yöntemine göre yapılır. Yukarıda iki farklı root yönteminden bahsetmiştim. Bu yöntemlerin yapılışları gibi kaldırılma şekilleri de farklılık göstermektedir. Bu yazı android 5.0 ve altı cihazlar için anlattığım yöntemin nasıl kaldırılacağını anlatıyor.

5.0 altı yöntemde, Kingroot uygulaması ile root yapmadan bahsetmiştim. Bu yüzden bu yazıda da o yöntemin root kaldırma adımlarını anlatıyorum.

Kingroot uygulaması silindiğinde root da kalkar. Ancak uygulamayı kaldırma işlemi yüklediğiniz diğer uygulamalar gibi kolayca yapılamıyor. Cihaza kurulduğu andan itibaren bir sistem uygulamasına dönüşüp cihaza tamamen yerleşiyor.

Nasıl ki bir sistem uygulaması silinemiyorsa Kingroot uygulaması da silinemiyor. Tabi ki hemen telaşa kapılmayın. Uygulamadan kurtulmanın bir yolu mevcut. Zaten bu yazının amacı da sizlere bu yöntemi anlatmak.

Uygulamanın üreticileri bizlere zehir ile panzehiri birlikte sunmuşlar. Yani demek istiyorum ki uygulamayı silmek için ek bir uygulamaya ihtiyacımız yok. Kingroot’u kendi içerisinden sileceğiz. Uygulamayı sildiğimizde root kaldırma işlemini tamamlamış olacağız. Şimdi sizlere Kingroot silinip root nasıl kaldırılır adım adım anlatıyorum.

KingRoot Root Kaldırma
İlk önce root kaldırma işlemi için uygulamayı açıyoruz. Karşımıza çıkan menüde sağ üstte bulunan üç noktaya dokunuyoruz. Buradan açılan üç seçenekten en üstte bulunan Settingse dokunuyoruz.

Karşımıza yeni bir sayfa açılıyor. Burada en altta bulunan Uninstall KingRoot seçeneğine dokunuyoruz.

Bu seçeneğe dokunduğumuzda ”After unroot, you will lose root access” uyarısı ile karşılaşıyoruz. Bu uyarıda bize rootu kaldırdığımızda root yetkisini kaybedeceğimizi söylüyor. Zaten yapmak istediğimiz de tam olarak bu.

Burada soluk bir şekilde yazılı Continue seçeneğine basıyoruz. Bu seçenek sanki üzerine basılamayacakmış havası verecek şekilde soluk yazılmış. Ama buton çalışıyor.

Bu butona da bastıktan sonra yeni bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Uyarıdaki Keep a Root Backup seçeneğinin yanındaki tiki kaldırıyoruz. Burada bir root yedeği tut diyor. Eğer daha sonra tekrar root yapma düşünüyorsanız tiki kaldırmayabilirsiniz. Bu şekilde bir sonraki root yapma öncesi verileriniz geri yüklenecektir.

Root kaldırma, root nasıl kaldırılır

Yedek almasanız da, tekrar root yapma denediğinizde yine başarılı olacaksınız. Ancak benim gibi cihazınızda bir yedeğin bulunmasını istemiyorsanız, tiki kaldırmanızı öneririm.

Ardından OK butonuna dokunup uygulamayı silme işlemini başlatıyoruz. Uygulama silindikten sonra cihazınız kapanıp yeniden açılabilir, bu gayet normaldir. Eğer cihazınız kapanmazsa sizi geri bildirim bırakmanız için Kingroot web sitesine yönlendirecek.

Burada size uygulamayı neden sildiğinizi soracak, dilerseniz geri bildirim bırakabilirsiniz. Artık root kaldırma işlemini tamamladık.

Böylece kolaylıkla root kaldırabilirsiniz.