OPPO ve diğer çin menşeili telefon markaları samsung işlemci kullanmaya mı başlıyor ?

Anahtar Kelime Anahtar Kelime

EXSELANS

Forum Sahibi
Yönetici
Forum Sahibi
Android 9.0
28 Ağu 2020
76
7
45
www.oppodestek.com
Güney Kore'den gelen haberlere göre Çinli üreticiler, yeni nesil fiyat/performans telefonlarında Exynos işlemciler kullanmak için Samsung ile iletişime geçti. Buna göre gelecek senenin ilk yarısında Xiaomi, OPPO ve Vivo'dan Samsung işlemcili akıllı telefonlar görebiliriz.
Güney Koreli teknoloji devi Samsung, daha çok bir tüketici elektroniği şirketi olarak bilinse de hemde cihazların içinde kullanılacak olan ekipmanların üretimini de gerçekleştiriyor. Samsung’un Ar-Ge ve üretim çalışmaları gösterdiği sektörlerden birisi de ARM tabanlı mobil işlemciler ve hatta ülkemizde satışa satışa çıkarılan Samsung Galaxy akıllı telefonlarda da Exynos markalı Samsung işlemciler kullanılmaktadır.

Akıllı telefon piyasasında Huawei, Samsung gibi öncü şirketler kendi işlemcilerini üretiyor olsalar da OPPO, Xiaomi, Vivo gibi şirketler, hem amiral gemisi hem de fiyat/performans akıllı telefonları için işlemcileri çoğu zaman MediaTek veya Qualcomm’dan tedarik ediyorlar. Güney Kore’den gelen yeni haberler ise bu durumun yakında değişebileceğini gösteriyor.

2021'in ilk yarısında Exynos işlemcili OPPO, Vivo ya da Xiaomi telefonlar görebiliriz
exynos


Samsung, önceden bazı akıllı telefonları için Vivo’ya Exynos 980 ve Exynos 880 işlemciler zaten tedarik etmişti. Business Korea tarafından aktarılan bilgilere göre Samsung, 2021’den itibaren diğer Çinli akıllı telefon üreticileri Xiaomi ve OPPO’ya da Exynos işlemciler tedarik etmeye başlayacak.

Business Korea’ya göre Xiaomi, OPPO ve Vivo; Amerika’nin Huawei’ye karşı uyguladığı ambargodan yararlanarak başta Çin olmak üzere akıllı telefon pazarındaki paylarını artırmak istiyor. Exynos işlemciler, özellikle Snapdragon ile kıyaslandığında çok daha rekabetçi bir fiyat etiketine sahip olduklarından Çinli şirketlerin ilgisini çekmiş durumda.

Samsung Exynos 1080, 12 Kasım'da tanıtılacak
exynos 1080

Paylaşılan bilgilere göre Samsung LSI, düşük kar marjı sebebiyle Samsung mobil bölümünün Exynos işlemcilerin tek alıcısı olmasından rahatsız ve işlemci satışı gerçekleştirebileceği yeni müşteriler arıyor. Çinli akıllı telefon üreticilerin talepleri ile Samsung LSI’ın hedefini bir potada erittiğimizde ise 2021’in ilk yarısında Xiaomi, OPPO veya Vivo’dan Exynos işlemcili fiyat/performans telefonları görmemizin oldukça muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung, Huawei’nin akıllı telefon pazarındaki payından kendisine parça koparmaya çalışan Çinli üreticilere işlemci tedarik edecek olsa da onlarla benzer şekilde Huawei’nin pazar payına göz koyduğu söyleniyor. Zira bazı söylentilere göre Samsung, yeni nesil amiral gemisi işlemcisi Exynos 1080’i 12 Kasım’da Çin’de düzenleyeceği bir etkinlik ile resmen duyuracak