Depremde hayat kurtaran uygulamaları derledik

Anahtar Kelime Anahtar Kelime

EXSELANS

Forum Sahibi
Yönetici
Forum Sahibi
Android 9.0
28 Ağu 2020
66
7
45
www.oppodestek.com
İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem aramızdan 114 can aldı… Bu felaket tüm ülkeyi yasa boğdu. Depremin etkisiyle pek çok bina hasar görürken bazıları ise çöktü. Deprem bölgesinde yer alan insanlar tedbir amacıyla sokağa çıktılar.

İletişim hatlarında ise nerdeyse her deprem felaketi sonrası yaşanan kesintiler meydana geldi. İnsanlar sevdiklerine ulaşmakta zorlandı. Biz de oluşabilecek muhtemel bir doğal afet olayında iletişimi kolaylaştıracak mobil uygulamaları derledik .


Depremde hayat kurtaran uygulamalar:

Emergency Whistle
Deprem sonrası içinde bulunduğunuz bina yıkılır ve enkaz altında kalırsanız bu uygulamayla arama kurtarma ekiplerinin daha kolay duyabileceği tiz sesleri telefonunuzdan çıkartabilirsiniz. Bu da ekiplerin sizi bulması için büyük önem arzeder. Ayrıca bu uygulama az şarj tüketiyor.

Emergency Whistle uygulamasına linkten ulaşabilirsiniz.

Bridgefy
Bridgefy, deprem sel heyelan gibi durumlarda internet olmadan çalışan haberleşme uygulamaların başında geliyor. 100 metre çapında Bluetooth üzerinden mesajlaşmayı sağlıyor. Mobil ağ ve Wi-Fi’nin hizmet vermemesi durumunda telefonun Bluetooth özelliğini kullanarak yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Bridgefy kullanan arkadaşlarınıza mesaj gönderebilirsiniz. Sistem enkaz altında mahsur kalma gibi durumlarda hayat kurtarabilir.

Bridgefy uygulamasına linkten ulaşabilirsiniz.

Akut Güvendeyim
Bu uygulama yaşanabilecek doğal afet durumlarında sizlerin bilgilerini kısa mesaj ile daha önce belirlediğiniz bireyleri gönderip, güvende olduğunuzu bildiriyor, Ayrıca Güvendeyim uygulamasını kullanmak için internetinize gerek yok. Uygulamada doğal afet durumunda tek bir butona basılıyor ve konumunuz belirlediğiniz kişiler ile paylaşılıyor.

Akut Güvendeyim uygulamasına linkten ulaşabilirsiniz.