ColorOS 7.1 Resmi Olarak Yayınlandı.

Anahtar Kelime Anahtar Kelime

rdw.eminyavuz

Moderatör
Moderatör
20 Eyl 2020
237
6
145
İstanbul


Oppo Find X2 ile birlikte şirket Resmi olarak ColorOS 7.1 Sürümünüde yayınladı.


Ekrandan başlayarak, Oppo Find X2 serisindeki ColorOS 7.1 ayrıca yüksek 120Hz yenileme hızı için destek getiriyor. Şirket bunu ekranda görüntülenen içeriğin kalitesini artıran “O1 Süper Hassas Görüntü Kalitesi Motoru” olarak adlandırıyor. Yeni güncelleme ayrıca dinamik video karesi enterpolasyon teknolojisini de getiriyor. Bu temelde yüksek yenileme hızı göstergesini destekleyen bir algoritmadır.
Geleneksel olarak, videolar veya filmler 30 fps'de çekilir, ancak bu teknoloji ile Oppo, içeriği 60 fps veya hatta 120 fps'ye optimize etmeyi başararak video deneyimini son derece kusursuz hale getirecek. Şu an itibariyle, özellik yalnızca Tencent Sports iQiyi, Tencent Video, Amazon Prime, YouTube, Netflix ve diğer birkaç video akışı platformu gibi belirli uygulamalarda desteklenmektedir. ilerleyen günlerde diğer platformlarda destek listesine eklenecek.

HDR (yüksek dinamik aralık), Oppo'nun en yeni premium amiral gemisindeki en büyük kazanımlarından biridir. SDR'den (standart dinamik aralık) farklı olarak, HDR daha canlı renkler ve daha net içerikler sunar. Görüntülerdeki ve videolardaki dokular daha doğal ve ayrıntılıdır, bu da görüntüleme deneyimini çok daha keyifli hale getirir. Bu ayrıca, uyarlanabilir bir göz koruma işlevi çalıştıran bir yapay zeka ile eşleştirilir; Gözdeki tahrişi azaltmak için renk sıcaklığını ve parlaklığını ortama göre otomatik olarak ayarlar.


Fotoğrafçılık açısından, Oppo'nun yeni işletim sistemi ColorOS 7.1'i canlı HDR video yakalama özelliklerine de sahip. Bu, iç mekan veya dış mekan çekimleri sırasında karanlık veya aşırı pozlanmış arka planlar gibi çeşitli mobil videografi deneyimlerinin çözülmesine hem yardımcı olacak hemde Kamera yazılımı optimizasyonları, aynı zamanda sinematik bir doku filtresi de sunacak.Sensörlerde yapılan iyileştirmeler, hem birincil sensörde hem de geniş açılı mercekte bulunan çift sarsıntı önleme işleviyle daha iyi bir stabilizasyon özelliğine sahiptir. Bu, Oppo'ya göre, bazı profesyonel sınıf kameralarla bile karşılaştırılabilen daha kusursuz videografik deneyim sağlıyor.
Kamera departmanında dikkat çeken bir diğer şey de Omni yönlü odaklama teknolojisidir. DxOMark bugün daha erken saatlerde , Oppo Find X2 Pro'yu akıllı telefonda en iyi kamera olarak değerlendirdi ve otomatik odaklama özellikleri ile öne çıkan telefonlardan biri oldu. Find X2 serisindeki otomatik odaklama hem yatay hem de dikey odaklama yapabilirsiniz. Bu, dinamik resimler ve hatta düşük ışık senaryoları sırasında odaklama hızını ve doğruluğunu artırır.


ColorOS 7.1, akıllı telefonların gimballeri de desteklediği özel optimizasyonlarla geliyor. Gimballer mobil fotoğrafçılık için giderek daha popüler hale geldiğinden, Oppo ColorOS 7.1, cihazların ek uygulamalar veya yazılım yüklemeye gerek kalmadan DJI veya kullanılan diğer gimbal markalarını tanımlamasına izin veriyor.Güncellemeyi ülkemize de vermesini dört gözle bekliyorum gelişmeler neticesinde kullanıcıların geri dönüşlerinin markayı ülkemizde üst sıraya yerleştireceğine eminim...