Büyük Bataryası İle Uzun Ömürlü Oppo 6i

Anahtar Kelime Anahtar Kelime

Realme Yardım

Üye
android 2.0
27 Eki 2020
28
6
15
Osmaniye
Oppo 6i

5000mAh pil kapasitesi ile dikkat çeken Oppo 6i, kullanıcılarına uzun ömürlü bir pil ömrü sunuyor. Kullanım özelliklerine göre pil ömrü değişmekle beraber, 6i’nin kullanım süresi 2 ile 4 gün arasında değişebilmekte. Uzun yolculuklarda yedek pil taşımaya gerek kalmadan sahibini meşgul tutabilen telefonun bunu sağlamak için tek özelliği sahip olduğu devasa pili değil.

Hibrit İşlemci İle Hem Yüksek Performans Hem Uzun Pil Ömrü

Oppo 6i teknik özellikleri
içinde en çok dikkat çeken detay telefonda kullanılan Mediatek Helio G80 mimarisi. 8 çekirdekli Cortex işlemcilerden oluşan bu mimari hibrit bir yapıya sahip ve farklı kapasitede çekirdeklerin bir araya gelmesiyle çalışıyor. Çekirdeklerden altı tanesi daha düşük performanslı Cortex A-55 çekirdeği iken, diğer iki tanesi ise yüksek performanslı Cortex A-75 çekirdeği. Cortex A-55 çekirdekleri yük altında en fazla 1800mhz hıza çıkabiliyorken, A-75’lerde bu sayı 2000mhz olarak dikkat çekiyor. Bu sayede özellikle oyun oynarken veya HD film izlerken ihtiyaç duyulan performans fazlasıyla karşılanırken, normal kullanımlar sırasında telefonun enerji tüketimi de önemli biçimde düşüyor ve bu da batarya tüketimine olumlu olarak yansıyor. Çekirdeklerde bulunan transistorların boyutlarının sadece 12nm olması, işlemcinin ağır yükler altında bile fazla ısınmadan çalışabilmesine olanak veriyor.

Telefonda grafik hızlandırıcısı olarak Mali G52-MC2 yongası tercih edilmiş. 3GB ve 4GB RAM’e sahip iki farklı modele sahip olan Oppo 6i özellikleri ise;

• Dört farklı kameradan oluşan arka kamera grubu,
• 16mp çözünürlüğe sahip, diyafram açıklığı (f)/2 olan selfie kamerası,
• Çift sim kart kullanım özelliği,
• 64GB ve 128GB dahili depolama özelliği,
• SD Kart ile arttırılabilir hafıza,
• 6,5inç boyutunda, 1600 x 720 HD Plus Gorilla Glass 3 dokunmatik ekran,
• Android 10 işletim sistemi olarak sayılabilir.

Yuvarlak Köşeli Ekranı İle Çok Şık

6,5 inç ekranı ile büyük bir telefon olan Oppo 6i ekranı gövde üzerinde %89.8 oranında alan kaplıyor. Bu alanın düşük olmasında en önemli sebep Oppo 6i tasarımı yapılırken ekranın kenarlarının yuvarlak olmasına karar verilmiş olması. Oldukça şık duran bu detay, kullanımda hiçbir olumsuzluğa da yol açmıyor. Ancak maalesef aynı şeyi ekranın çözünürlüğü ve kalitesi için söyleyemeyeceğiz. Telefonda kullanılan ekran 1600 x 720, yani HD plus denilen aralıkta. Full HD veya 4K desteği sunmuyor ve piksel yoğunluğu açısından da 270DPI ile günümüz teknolojisinde biraz geride kalmakta. Bunun yanında görüntü kalitesi ve renkler açısından başarılı bir ekran olduğunun da belirtmemiz gerekiyor.

Screenshot_2021-04-04-15-47-07-75.jpg

İşlem gücü ve ekran kalitesiyle güncel oyunlar dahil bütün oyunları takılmadan yüksek kare oranlarıyla rahatlıkla oynayabileceğiniz Oppo 6i performans konusunda da oldukça başarılı bir telefon ve oyun severler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Büyük Boyutları İle Herkese Uygun Değil

Oppo 6i kullanım
açısından da rahat bir telefon Android 10’un özel arayüzlü versiyonunu kullanan telefon genişliği 75,4mm, yüksekliği 9mm ve boyu 164,4mm olan telefon oldukça büyük ve birçok insan için tek elle kullanılmaya değil. Ayrıca 199gr olan ağırlığı da hafif sayılmaz. Kuvvetli bataryası sebebiyle bu kadar ağır olan telefon, uzun süre konuşmalarda eli yorabilecek bir yapıya sahip.

Oppo 6i fiyatı bakımından birçok rakibinden avantajlı bir konumunda buluyor. 2020 yılının mart ayında piyasaya çıkmış olan telefon, diyafram aralığı 1.8 olan ve 16mp ana kamerasıyla dikkat çekiyor. 48mp’e kadar çekim yapılabilen arka kamera grubu ile çok kaliteli fotoğraflara imza atmak mümkün. Telefonun ekranı desteklemese bile 1080p çözünürlüğünde, panoramik video çekimleri de yapmak mümkün. Telefon bu videoları oynatırken çözünürlüğü düşürüp ekrana sığdırabiliyor ancak istenirse bu videolar bilgisayar veya televizyon üzerinden tam çözünürlükte izlenebiliyor.