Android 10 + ColorOS 7 Güncellemesi Hakkında

Anahtar Kelime Anahtar Kelime

rdw.eminyavuz

Moderatör
Moderatör
20 Eyl 2020
237
6
145
İstanbul
Merhaba arkadaşlar,

ColorOs'un kendi topluluk sayfasında 14 Mart'ta yayınlanan yazıdan bazı bölümleri tercüme etmeyi ve aldığım bazı notları sizlerle paylaşmak istedim.

- "ColorOs takımı, neredeyse tüm uygun cihazlar için deneme sürümü yayınlanma tarihlerini sağladı". Not: buradan şunu çıkarabiliriz yayınlanan deneme sürümü tarihlerinde olmayan cihazların güncelleme alması şu an için zor gözüküyor.

-Eğer çok sayıda ColorOs mühendislik takımı çalışıyor olsa ve test edilen cihaz model sayısı da az olsa genellikle bir yazılımdaki bugları düzeltmek çok kolay olurdu fakat güncelleme alacak 20 25 farklı modelimiz var. Şimdi burada yapılacak küçük bir hata çok büyük değişikliklere yol açabilir. Bu değişik serilerdeki birçok cihazın (A,K,F,Reno,Find) devamlılığını güvence altına almak biraz zaman gerektirir. Küçük bir güncellemeyi yayınlamak birçok işin yapılmasını gerektiriyor. Kullanıcılarımızın coloros u kullanırken mutluluklarını sağlamak adına da deneme sürümü uygulamasını kullanıyoruz. Eğer deneme sürümü bütün cihazlara gönderilseydi bazı kullanıcılar en iyi deneyimi yaşarken bazı kullanıcılarımız da en kötü deneyimi yaşayabilirlerdi. Bu en kötüyü yaşama durumunda ise yazılımı stabil yapmak çok zor olacaktı. Bu yüzden deneme sürümlerini sınırlı sayıda kullanıcıya veriyoruz ki karşılaşılan buglar daha hızlı bir sürede düzeltilebilsin.

-Peki stabil bir güncellemeyi daha hızlı verebilmek adına neye ihtiyacımız var? Tabii ki deneme sürümünü alan kullanıcılarımızdan gelecek feedback/ geri bildirimlere. Ne kadar çok geri bildirim alırsak takımımızın bugları düzeltmesi o kadar hızlı olur. Bunun sonucunda da sizler stabil güncellemeyi daha kısa bir sürede alabilirsiniz.

Evet arkadaşlar yukarıdaki yazıdan sonra birde nasıl geri bildirim verileceğini yazmışlar. Aşağıya fotosunu koyuyorum.

Zaten İngilizce bilmiyorsanız zor ve karışık bir süreç çünkü siz *#800# tuşladınız anda telefonunuz İngilizce arayüze geçiyor. İlk 2 kademenin ekran görüntüsünü aşağıya koyuyorum.

Daha sonra birçok kademe var ve karışık bir süreç bu. Niye bunu anlatıyorum çünkü ara sıra grup üyelerinin "deneme sürümünü nasıl alabilirim" diye sorduğunu görüyorum. Eğer İngilizce bilmiyorsanız ve geri bildirim yollamayacaksanız bu deneme sürümlerini yüklemenizin bir anlamı yok ki. Diyebilirsiniz ki ben İngilizce biliyorum ve bu geri bildirim süreçleri benim için hiç de karışık değil teknolojiden anlarım. Emin olun bu deneme sürümlerini elde etmek hiç de kolay değil

Şimdi Reno 2Z üzerinden bu güncelleme sürecine örnek verelim. İlk deneme sürümü 16 Mart'ta 2000 cihaz ve ikinci parti 28 Mart'ta 8000 cihaza sadece Hindistan'da verildi. Bundan sonra üçüncü bir parti çıkarırlar mı belli değil. Test suresini 3 ay kabul etsek ve bu sürenin sonunda stabil güncellemenin çıkıp Türkiye'ye ulaşmasına da 1 ay desek 4 ay sonra stabil bir güncellemenin mümkün olacağını söyleyebiliriz.

Orjinal yazının linki

En sonunda yaşadığımız bu zor günlerde herkese sağlıklı günler diliyorum.